AktualityAmabilky opět zazářily, tentokrát na Hudebním festivalu v Kroměříži!

přidáno: 18. 3. 2019 3:49, autor: Pavel Matějovský   [ aktualizováno 18. 3. 2019 3:55 ]

Dívčí sbor Amabile se zúčastnil třídenního klání pedagogických škol na Hudebním festivalu v Kroměříži. Dějiště 41. ročníku celostátního kola ve dnech 25. - 27. 2. otevřelo brány nejen k objevování krás umění, ale i k vlastní interpretaci bohatého repertoáru z barvitých sfér hudby. Své síly poměřili sólisté, sbory i různá tělesa, jejichž výkony hodnotila vždy tříčlenná odborná porota. Studentky novopacké pedagogické školy soutěžily celkem ve třech kategoriích (sbor, sólo, vokální seskupení).

Samotná příprava na hudební festival se nesla v poněkud dobrodružném duchu. Množství pravidelných pondělních zkoušek nám opravdu nedostačovalo, a proto bylo na místě obětovat zpěvu i mnoho hodin volného času. Zkoušky se staly takřka denním chlebem. Vzhledem k hojnému zastoupení sboristek a zejména faktu, že hlasivky jsou nástrojem opravdu vzácným a náchylným, se všichni málokdy sešli v plné síle. Nemluvě o vokálních seskupeních, která utvořily naše studentky z vlastního entusiasmu k hudbě, a věřte nebo ne, například takové noneto se bez devíti členů opravdu neobejde.

A jak to všechno proběhlo?  Bezmála čtyřhodinovou cestu autobusem do Kroměříže vyplnila většina spánkem, už jen z lásky k vlastnímu tělu, které mělo za úkol zvládnout hojně nabité pondělní odpoledne. Pro všechny zúčastněné pedagogické školy byla připravena zkušebna a prostor pro akustickou zkoušku v sále kroměřížské pedagogické školy.

Tři dny ve znamení umění, hudby a kulturních zážitků byly odstartovány velmi zajímavým dramatickým představením studentek kroměřížské pedagogické školy. Také zde poprvé zazněla povinná skladba Holka poctivá od skladatele Jana Nowaka, zkomponovaná speciálně pro tuto akci. Organizátoři uvedli symbol letošního ročníku – páva – ztělesňujícího štěstí, přepych a celistvost. Současně bylo rozvinuto sedm pavích per, která značila sedm soutěžních kategorií.

Přezdívka Hanácké Athény tomuto historickému městu opravdu lichotí. Fotogenická Kroměříž představuje opravdovou oázu kultury, především s prvky gotiky, renesance a baroka. Za účelem rozšíření obzorů z hudební oblasti si pro studenty organizátoři připravili bohatý program i ve večerních hodinách.

A nyní již k samotným úspěchům studentek naší pedagogické školy. V nejobsazenější kategorii muzikálový a popový sólový zpěv podaly neuvěřitelný pěvecký výkon hned dvě naše dívky, Ája Vacková (3.A) a  Eva Matějovská (4.A), kterým tímto děkujeme za dechberoucí (nejen) podívanou. Eva byla navíc oceněna stříbrným umístěním a ještě zvláštní cenou poroty za interpretaci autorské skladby.  Ve vícehlasech předvedlo naše sexteto (složené výhradně z druhaček) famózní výkon, za který bylo oceněno stříbrem. O trochu zkušenější noneto (mix zpěvaček ze tří ročníků) bylo dokonce zlaté!!! Při individuálních rozborech s porotci, které následovaly vždy po výkonech v každé z kategorií, porota velmi pozitivně hodnotila i sólo Sáry Veselé  (3.A) v lidové písničce.

Tou hlavní a nejsledovanější disciplínou bylo vystoupení pěveckých sborů jednotlivých škol. Povinnou skladbu i vlastní repertoár sbory odzpívaly před zaplněným sálem. Náš sbor AMABILE předvedl to nejlepší, na co se dva roky připravoval, a dlouho neutichající potlesk dal najevo, že se nám to opravdu povedlo. Samotné vyhlášení pořadí jednotlivých sborů nás čekalo až na závěrečném slavnostním galavečeru. Na něm byla prezentována ta nejlepší vystoupení napříč kategoriemi, která doporučila porota. Se sólovou písničkou vystoupila Eva Matějovská a samozřejmě nechyběl ani náš sbor AMABILE. Ten na žádost poroty interpretoval píseň Love Yourself od Justina Biebera. Až v samém závěru galavečera přišlo na řadu vyhlášení výsledků. Napětí v sále by se dalo krájet. Obrovská radost, slzy štěstí a euforický křik – to vše bezprostředně následovalo po oznámení absolutního vítěze v kategorii pěveckých sborů – AMABILE z Nové Paky!!!

Úspěch Amabilek byl okořeněn i zvláštní cenou poroty za vynikající doprovod naší korepetitorce Monice Chmelařové a další zvláštní cenou poroty Evě Matějovské za sólový výkon ve skladbě B. Brittena „Balulalow“. Lahvičkou slivovice byl odměněn i Patrik Erlebach (2.A)  za klavírní doprovod našeho stříbrného sexteta.

Své hlasové hudební dovednosti předvedli na Hudebním festivalu v Kroměříži zástupci celkem 16 pedagogických škol celé republiky, aktivně se jej zúčastnilo na čtyři sta soutěžících. Děkujeme především naší sbormistryni Mgr. Aleně Matějovské, pod jejíž taktovkou dívčí sbor AMABILE dokázal, že ve své kategorii patří mezi nejlepší v republice.

Závěrem lze konstatovat, že letošní ročník se vzhledem k počtu nasbíraných ocenění (4 medailová umístění a 3 zvláštní ceny poroty) do historie naší školy zapsal jako nejúspěšnější.

 

                                                                                                                                    Lucie Herberová, 2.A SOŠPg


8. - 10.11. - Opava Cantat 2018

přidáno: 12. 11. 2018 5:13, autor: Pavel Matějovský

Pravidelná účast na hudebních festivalech a přehlídkách neodmyslitelně patří do historie našeho dívčího sboru Amabile. Nelze opomenout nedávný úspěch,  který skvostně demonstruje jeho prestiž. Amabilky totiž ani pro tentokrát nezaváhaly a začátkem dubna tohoto roku si zaslouženě vyzpívaly zlaté pásmo v postupovém kole na přehlídku Opava Cantat 2018. Stačilo, aby jejich hlasy rezonovaly v sále hradecké Filharmonie, a z hojně zastoupené kategorie středoškolských sborů si jako jediné zasloužily možnost reprezentovat Královehradecký kraj na celostátní přehlídce v Opavě. A nyní nastal čas sklidit sladké ovoce jako odměnu za celoroční práci.

Místo konání třídenního pobytu nám bylo prezentováno poněkud bojovým způsobem – probděné noci ve spacácích na podlaze gymnaziálních tříd s absencí elektrických zásuvek (kde jsme asi měli dobíjet mobily???). Lze se domnívat, že se představy slabších jedinců nesly na nešťastné vlně, ovšem není nic, s čím by si parta budoucích pedagogů neporadila! Naopak realita předčila očekávání a i na první zdání se diskomfort zjevil v mnoha sférách jako přínosný. Ve dnech 8. - 10.11.2018 jsme okusili krásy nového kraje a umocnili nadšení pro sborový zpěv. Děkujeme Mendelovu gymnáziu za neuvěřitelnou pohostinnost a péči v rámci jejich možností.

Úsměvné historky přecházející tomu nejdůležitějšímu – pěveckým vystoupením – možná zaslechnete na našich školních chodbách. Třeba na takový výchovný koncert ve slavkovském kostele, kterým jsme se představili místním žákům, dlouho nezapomeneme. Není pochyb, že jsme upoutali pozornost nejednoho školáka a zpříjemnili mu páteční dopoledne (za normálních okolností strávené ve spárech školní lavice), a to nejen naším zpěvem. Za přiblížení se publiku a navození celkové pohody vděčíme i sólistům, komornímu septetu a maturantkám.

Celostátní přehlídka středoškolských pěveckých sborů nabízí možnost vzájemného srovnání hned v několika obsazeních (sbory smíšené, dívčí a chlapecké). Jednotlivé sbory zazpívaly nejen před svými kolegy z jiných krajů, ale i před pětičlennou odbornou porotou. Ta nám na závěrečném galavečeru udělila zvláštní ocenění s velmi pozitivním komentářem „za zvukově vyrovnaný vícehlas a mimořádně povedenou interpretaci písně Justina Biebera Love Yourself“. Každý sbor  se snažil podat co nejlepší výkon a rivalita mezi účastníky určitě nepanovala. Není totiž nic podstatnějšího, než zpívat pro radost, vychutnat si atmosféru a přiučit se něco nového. O to více zahřeje u srdce, když i vaše práce může být inspirací a vhodným nasměrováním pro druhé. Vzhledem ke skvělé organizaci, neuvěřitelným pěveckým výkonům a společnosti nejlepších středoškolských sborů nelze dvoudenní přehlídku hodnotit jinak než na výbornou.

Síla hudby lze jen těžko vyjádřit slovy. A co teprve síla hlasu tří set zpěváků pod jednou střechou. Jako nejemotivnější moment celého pobytu se bezkonkurenčně zapsal společný zpěv hudebního klenotu Ave Maria na zámku v Hradci nad Moravicí, jenž jsme secvičili se všemi účastníky při společných předcházejících workshopech.

Hudba neznamená pouhý zpěv. Neodmyslitelnou součástí našich vystoupení se stal klavírní doprovod výborné korepetitorky Moniky Chmelařové, která se skvěle ujme každé nelehké partitury. Děkujeme také naší sbormistryni Aleně Matějovské, bez níž by pouto ke zpěvu nebylo tak silné. Právě účast na těchto akcích je jasným důkazem, že pomyslnou taktovku svírá v rukou správný člověk.

                                                                                                                     Lucie Herberová  2.AAmabilky opět na Slovensku - červen 2018

přidáno: 19. 9. 2018 5:45, autor: Pavel Matějovský   [ aktualizováno 19. 9. 2018 5:46 ]

Teplé červnové počasí přímo vyzývá k cestování. Proto se i náš pěvecký sbor Amabile vydal na dlouhou cestu do „dalekého zahraničí“, na Slovensko, aby navázal na dlouholetou tradici výměnných družebních pobytů.

Cesta sboru směřovala do krásného lázeňského městečka Turčianske Teplice. V sobotu 16. června jsme dorazili ve 20 hodin na místo. Slovenští kolegové nás uvítali a ubytovali na Domově mládeže. Náročný a nabitý program začal nedělní dopolední zkouškou a pokračoval odpoledním koncertem ve zcela naplněném přírodním  městském amfiteátru. Zajímavostí je, že sbor zpíval při příležitosti oslav Dne otců, který má na Slovensku mnohem hlubší tradici než u nás. Již toto vystoupení vzbudilo obrovský ohlas, dokonce upoutalo pozornost místních médií. Lidé spontánně zastavovali na ulici sbormistryni A. Matějovskou i děvčata ze sboru a děkovali za krásné písničky.

V pondělí následoval koncert pro studenty místní pedagogické školy v městském kulturním středisku. Studenti si vyslechli písničky umělé i lidové, české i slovenské. Všichni  poslouchali s údivem a bez hnutí, zazněla slova typu „teda, těm to zpívá atd.“. Po písni "Love yourself" z repertoáru J. Biebera následoval bouřlivý standing ovation, který od vrstevníků potěšil o to víc. Se slovenskými spolužáky si Amabilky zazpívaly i tři společné písně, kromě jiného i lidové Kysuca a Černé oči. Odpoledne bylo zasvěcené zaslouženému relaxu v místním SPA centru, kde Amabilky vyzkoušely všemožné vodní atrakce i bazény s léčivou vodou. V úterý měli pro nás slovenští přátelé připravené velké překvapení, návštěvu nedaleké biofarmy a jízdu na koních. Této nabídky využily zpěvačky i někteří členové pedagogického doprovodu. No a po výborném obědě už nás čekala cesta zpět do Česka s mnoha krásnými zážitky. Děvčata navázala nová přátelství, pedagogové prohloubili a utužili ta stávající...

Co dodat...při setkání a dlouhých diskuzích s kolegy z družební školy jsme zjistili, že slovenské střední školství je ve velmi podobné situaci jako české. Roky strávené ve společném státě prostě dělají své...

Amabilky dokázaly své kvality a potvrdily si, že hodiny a hodiny tvrdé práce při nácviku písní ve sboru nebyly a nejsou marné. Ocenění slovenských přátel to jen potvrzuje. Lví podíl na úspěších sboru má samozřejmě sbormistryně Mgr. A. Matějovská a vysoce profesionální korepetitorka MgA. M. Chmelařová.

Už teď se těšíme na další setkání se slovenskými přáteli, které proběhne v červnu příštího roku, tentokrát na půdě naší školy.


                                                                                                                                                                     

Naše pěvecké sbory zazářily na Opava Cantat 2018

přidáno: 19. 9. 2018 5:12, autor: Pavel Matějovský

V pondělí 9. 4. 2018 se v sále Filharmonie Hradec Králové konalo postupové kolo na přehlídku Opava Cantat 2018. Naše škola měla v kategorii středoškolských sborů hned dvě zastoupení - sbor Amabile a sbor gymnázia. Sbor gymnázia se umístil v krásném stříbrném pásmu. Dívčí pěvecký sbor Amabile si vyzpíval zlaté pásmo a navíc jako jediný možnost reprezentovat Královéhradecký kraj na celostátní přehlídce v Opavě. 


Děkujeme sbormistyním Aleně Matějovské a Aleně Lelkové za dlouhodobou trpělivou práci se sbory, Monice Chmelařové za profesionální korepetici a všem sboristkám a sboristům za skvělou reprezentaci školy.

Oběma sborům a jejich sbormistryním samozřejmě gratulujeme!


Amabilky stříbrné

přidáno: 31. 3. 2017 0:55, autor: Marián Klapka

Dívčí pěvecký sbor AMABILE  reprezentoval naši školu na 40. ročníku  celostátního Hudebního festivalu středních odborných škol a vyšších odborných škol pedagogických České republiky. Ten se konal ve dnech 14. – 16. března 2017 v Brně. Tato nádherná soutěžní přehlídka proběhla v reprezentativních prostorách Moravské galerie a kostela sv. Augustina. V silné konkurenci pěveckých sborů z celé ČR naše děvčata se svým dvacetiminutovým programem vyzpívala nádherné stříbrné pásmo. Navíc našim Amabilkám (jako jedinému sboru) porota udělila  i Zvláštní cenu  za provedení lidové písně. Oceněnou skladbu "Javorinka" opětovně děvčata zazpívala i na závěrečném galakoncertu, kam byla porotou nominována, v zaplněném sále brněnského Besedního domu.  K celkovým úspěchům je nutno přičíst
i Čestné uznání, které se dostalo  Barboře Veselkové v kategorii sólový klasický zpěv.
Děkujeme všem děvčatům za vzornou reprezentaci nejen naší školy, ale i města Nové Paky. Velké poděkování patří též sbormistryni Aleně Matějovské za dlouhodobou přípravu Amabilek i samotný dirigentský výkon v Brně, Monice Chmelařové a Aleně Lelkové za náročné korepetice.

Amabilky úspěšné na festivalu v Karlových Varech !!!

přidáno: 20. 4. 2015 5:02, autor: Pavel Matějovský

Ve čtvrtek 26. března 2015 se sbor Amabile vydal reprezentovat naši školu na 38. ročník Hudebního

festivalu pedagogických škol. Festival se letos konal v Karlových Varech a účastnilo se ho celkem 11

pedagogických škol z celé republiky.

Naše děvčata soutěžila ve 3 kategoriích a byla velmi úspěšná. Vokální soubor 3.A ve složení N.

Vilgošová, I. Schweidlerová, M. Pulkrábková, A. Jansová, L. Pacltová a H. Vrňatová si vyzpíval 1. místo.

Velikou radost mělo i flétnové trio 2.A. E. Horáčková, A. Kvapilová a T. Tomišková získaly zaslouženě

rovněž 1. místo.

Sbor Amabile obdržel v nejsledovanější kategorii stříbrné ocenění.

Amabilky měly kromě vlastního programu možnost zhlédnout a porovnat umělecké výkony

soutěžících z jiných škol. Velmi přínosné byly i sborové dílny, jejichž výsledek byl prezentován na

závěrečném slavnostním koncertě.

AMABILKY OPĚT NA SLOVENSKU

přidáno: 31. 1. 2013 7:49, autor: Pavel Matějovský   [ aktualizováno 21. 11. 2013 4:05 ]

Na základě pozvání družební Pedagogické a sociální akademie v Turčianských Teplicích vyjel zkraje října 2013 dívčí pěvecký sbor Amabile opět do zahraničí.

Na Slovensku je přivítalo krásné lázeňské město s příjemnými a přátelskými lidmi. Během pobytu děvčata dvakrát vystoupila se svým programem před zaplněným kulturním sálem. Poprvé to bylo pro studenty a pedagogy pedagogické školy. V podvečer se děvčata představila široké veřejnosti, tentokrát společně s folklórním souborem Prameň z hostitelské školy. Děvčata sklidila v obou případech velké ovace a uznání.  

V průběhu návštěvy si sboristky prohlédly družební školu, navštívily vyučovací hodiny. Velmi vřele je přijal samotný starosta Turčianských Teplic na místní radnici. Sportovním zážitkem byl půldenní výstup na nedalekou horu Ostrá (vyšší než naše Sněžka), který děvčata zvládla za krásného počasí. Odměnou za tento namáhavý výkon byla následná relaxace v termálních lázních a bazénech v zařízení evropského formátu SPA.

Na podzim příštího školního roku se sbor AMABILE bude těšit na návštěvu slovenských studentek zde u nás v Nové Pace.

Výměnný program našich škol byl finančně podpořen Královéhradeckým krajem.
AMABILE na Opava Canat

přidáno: 7. 1. 2013 11:58, autor: Pavel Matějovský   [ aktualizováno 7. 1. 2013 12:01 ]

Na našich webových stránkách se dočtete nejen o pobíhajících akcích, ale i o mnohých úspěších studentů naší školy. Proto si dovolím připomenout úspěch našich Amabilek, který si převezly z celostátní přehlídky středoškolských pěveckých sborů. Festival Opava Cantat se konal již po čtvrté
a účastnilo se ho 18 sborů. Střechu nad hlavou poskytlo všem účastníkům Mendelovo gymnázium v Opavě, kde se nás ujal sympatický Marek. Ten se stal našim průvodcem po celý festival. Velmi působivý dojem v nás zanechal večerní zahajovací koncert v kostele sv. Václava, kde atmosféru líbivých tónů dokreslovala architektura dominikánského kostela z 13. století.


                              

 

Druhý den byl ve znamení výchovných koncertů. Našim působištěm se stala ZŠ ve Slavkově, kde jsme si na uvítanou zazpívali spolu se žáky školy a jejich učiteli státní hymnu. Říká se, že hudba lidi spojuje, což v tomto případě bylo zcela jednoznačné. Na závěr celého repertoáru sboru vystoupily s malým překvapením letošní maturantky a předvedly s dramatizací písničku Pět ježibab. U dětí měla veliký úspěch. Večer na nás čekaly pěvecké dílny, kde jsme společně s ostatními sbory secvičily písně Hallelujah (G. F. Handel) a Gloria (A. Vivaldi).

    


V sobotu nastal ten pravý okamžik předvést naše umění před porotci. Měly jsme trému, ale nakonec jsme s úsměvem a dobrým pocitem opouštěly podium a již se těšily na večer, který pro nás byl ještě zahalen tajemstvím.


Závěrečný koncert byl vskutku famózní. Naše společné písně jsme zapěly v doprovodu orchestru opavských muzikantů. Následovalo tolik očekávané vyhlášení výsledků. Náš sbor získal zvláštní cenu poroty za interpretaci písně Ej, děvča orešanské. Spokojené a plné dojmů jsme se vydaly na cestu k domovu. Nutno ještě podotknout, že nás na festivalu doprovázely sbormistryně Alena Matějovská, dále paní profesorka Alena Lelková a bývalá absolventka naší školy Kateřina Killarová. Všechny tři byly pro nás morální podporou.

                       

                                                                                                                                 Simona Plíhalová, 4. A

 

přidáno: 7. 1. 2013 11:55, autor: Pavel Matějovský   [ aktualizováno 7. 1. 2013 12:02 ]


Úspěch v Hradci Králové

přidáno: 29. 3. 2012 1:30, autor: Neznámý uživatel   [ aktualizováno 29. 3. 2012 2:11 ]

V pondělí 26. března 2012 se oba školní pěvecké sbory - tedy sbor gymnázia a dívčí sbor Amabile - zúčastnily regionální přehlídky dětských a středoškolských pěveckých sborů, kterou hostily reprezentativní prostory Filharmonie Hradec Králové.

Dívčí pěvecký sbor Amabile - pod vedením Mgr. Aleny Matějovské, za klavírního doprovodu Tomáše Borůvky a houslové spolupráce studentky Martiny Včelákové - získal mezi kvalitními středoškolskými sbory zlaté pásmo. Má tak velkou naději postoupit i na celostátní podzimní přehlídku OPAVA CANTAT.

Pro naše sboristky byla hradecká přehlídka nevšedním zážitkem a motivací k další činnosti. Dosažený výsledek je navíc zúročením jejich celoroční poctivé práce.

  • Fotografie z přehlídky si můžete prohlédnout zde.

1-10 of 11