Aktuality‎ > ‎

8. - 10.11. - Opava Cantat 2018

přidáno: 12. 11. 2018 5:13, autor: Pavel Matějovský

Pravidelná účast na hudebních festivalech a přehlídkách neodmyslitelně patří do historie našeho dívčího sboru Amabile. Nelze opomenout nedávný úspěch,  který skvostně demonstruje jeho prestiž. Amabilky totiž ani pro tentokrát nezaváhaly a začátkem dubna tohoto roku si zaslouženě vyzpívaly zlaté pásmo v postupovém kole na přehlídku Opava Cantat 2018. Stačilo, aby jejich hlasy rezonovaly v sále hradecké Filharmonie, a z hojně zastoupené kategorie středoškolských sborů si jako jediné zasloužily možnost reprezentovat Královehradecký kraj na celostátní přehlídce v Opavě. A nyní nastal čas sklidit sladké ovoce jako odměnu za celoroční práci.

Místo konání třídenního pobytu nám bylo prezentováno poněkud bojovým způsobem – probděné noci ve spacácích na podlaze gymnaziálních tříd s absencí elektrických zásuvek (kde jsme asi měli dobíjet mobily???). Lze se domnívat, že se představy slabších jedinců nesly na nešťastné vlně, ovšem není nic, s čím by si parta budoucích pedagogů neporadila! Naopak realita předčila očekávání a i na první zdání se diskomfort zjevil v mnoha sférách jako přínosný. Ve dnech 8. - 10.11.2018 jsme okusili krásy nového kraje a umocnili nadšení pro sborový zpěv. Děkujeme Mendelovu gymnáziu za neuvěřitelnou pohostinnost a péči v rámci jejich možností.

Úsměvné historky přecházející tomu nejdůležitějšímu – pěveckým vystoupením – možná zaslechnete na našich školních chodbách. Třeba na takový výchovný koncert ve slavkovském kostele, kterým jsme se představili místním žákům, dlouho nezapomeneme. Není pochyb, že jsme upoutali pozornost nejednoho školáka a zpříjemnili mu páteční dopoledne (za normálních okolností strávené ve spárech školní lavice), a to nejen naším zpěvem. Za přiblížení se publiku a navození celkové pohody vděčíme i sólistům, komornímu septetu a maturantkám.

Celostátní přehlídka středoškolských pěveckých sborů nabízí možnost vzájemného srovnání hned v několika obsazeních (sbory smíšené, dívčí a chlapecké). Jednotlivé sbory zazpívaly nejen před svými kolegy z jiných krajů, ale i před pětičlennou odbornou porotou. Ta nám na závěrečném galavečeru udělila zvláštní ocenění s velmi pozitivním komentářem „za zvukově vyrovnaný vícehlas a mimořádně povedenou interpretaci písně Justina Biebera Love Yourself“. Každý sbor  se snažil podat co nejlepší výkon a rivalita mezi účastníky určitě nepanovala. Není totiž nic podstatnějšího, než zpívat pro radost, vychutnat si atmosféru a přiučit se něco nového. O to více zahřeje u srdce, když i vaše práce může být inspirací a vhodným nasměrováním pro druhé. Vzhledem ke skvělé organizaci, neuvěřitelným pěveckým výkonům a společnosti nejlepších středoškolských sborů nelze dvoudenní přehlídku hodnotit jinak než na výbornou.

Síla hudby lze jen těžko vyjádřit slovy. A co teprve síla hlasu tří set zpěváků pod jednou střechou. Jako nejemotivnější moment celého pobytu se bezkonkurenčně zapsal společný zpěv hudebního klenotu Ave Maria na zámku v Hradci nad Moravicí, jenž jsme secvičili se všemi účastníky při společných předcházejících workshopech.

Hudba neznamená pouhý zpěv. Neodmyslitelnou součástí našich vystoupení se stal klavírní doprovod výborné korepetitorky Moniky Chmelařové, která se skvěle ujme každé nelehké partitury. Děkujeme také naší sbormistryni Aleně Matějovské, bez níž by pouto ke zpěvu nebylo tak silné. Právě účast na těchto akcích je jasným důkazem, že pomyslnou taktovku svírá v rukou správný člověk.

                                                                                                                     Lucie Herberová  2.AComments