Aktuality‎ > ‎

Amabilky opět na Slovensku - červen 2018

přidáno: 19. 9. 2018 5:45, autor: Pavel Matějovský   [ aktualizováno 19. 9. 2018 5:46 ]

Teplé červnové počasí přímo vyzývá k cestování. Proto se i náš pěvecký sbor Amabile vydal na dlouhou cestu do „dalekého zahraničí“, na Slovensko, aby navázal na dlouholetou tradici výměnných družebních pobytů.

Cesta sboru směřovala do krásného lázeňského městečka Turčianske Teplice. V sobotu 16. června jsme dorazili ve 20 hodin na místo. Slovenští kolegové nás uvítali a ubytovali na Domově mládeže. Náročný a nabitý program začal nedělní dopolední zkouškou a pokračoval odpoledním koncertem ve zcela naplněném přírodním  městském amfiteátru. Zajímavostí je, že sbor zpíval při příležitosti oslav Dne otců, který má na Slovensku mnohem hlubší tradici než u nás. Již toto vystoupení vzbudilo obrovský ohlas, dokonce upoutalo pozornost místních médií. Lidé spontánně zastavovali na ulici sbormistryni A. Matějovskou i děvčata ze sboru a děkovali za krásné písničky.

V pondělí následoval koncert pro studenty místní pedagogické školy v městském kulturním středisku. Studenti si vyslechli písničky umělé i lidové, české i slovenské. Všichni  poslouchali s údivem a bez hnutí, zazněla slova typu „teda, těm to zpívá atd.“. Po písni "Love yourself" z repertoáru J. Biebera následoval bouřlivý standing ovation, který od vrstevníků potěšil o to víc. Se slovenskými spolužáky si Amabilky zazpívaly i tři společné písně, kromě jiného i lidové Kysuca a Černé oči. Odpoledne bylo zasvěcené zaslouženému relaxu v místním SPA centru, kde Amabilky vyzkoušely všemožné vodní atrakce i bazény s léčivou vodou. V úterý měli pro nás slovenští přátelé připravené velké překvapení, návštěvu nedaleké biofarmy a jízdu na koních. Této nabídky využily zpěvačky i někteří členové pedagogického doprovodu. No a po výborném obědě už nás čekala cesta zpět do Česka s mnoha krásnými zážitky. Děvčata navázala nová přátelství, pedagogové prohloubili a utužili ta stávající...

Co dodat...při setkání a dlouhých diskuzích s kolegy z družební školy jsme zjistili, že slovenské střední školství je ve velmi podobné situaci jako české. Roky strávené ve společném státě prostě dělají své...

Amabilky dokázaly své kvality a potvrdily si, že hodiny a hodiny tvrdé práce při nácviku písní ve sboru nebyly a nejsou marné. Ocenění slovenských přátel to jen potvrzuje. Lví podíl na úspěších sboru má samozřejmě sbormistryně Mgr. A. Matějovská a vysoce profesionální korepetitorka MgA. M. Chmelařová.

Už teď se těšíme na další setkání se slovenskými přáteli, které proběhne v červnu příštího roku, tentokrát na půdě naší školy.


                                                                                                                                                                     

Comments