Aktuality‎ > ‎

Amabilky opět zazářily, tentokrát na Hudebním festivalu v Kroměříži!

přidáno: 18. 3. 2019 3:49, autor: Pavel Matějovský   [ aktualizováno 18. 3. 2019 3:55 ]
Dívčí sbor Amabile se zúčastnil třídenního klání pedagogických škol na Hudebním festivalu v Kroměříži. Dějiště 41. ročníku celostátního kola ve dnech 25. - 27. 2. otevřelo brány nejen k objevování krás umění, ale i k vlastní interpretaci bohatého repertoáru z barvitých sfér hudby. Své síly poměřili sólisté, sbory i různá tělesa, jejichž výkony hodnotila vždy tříčlenná odborná porota. Studentky novopacké pedagogické školy soutěžily celkem ve třech kategoriích (sbor, sólo, vokální seskupení).

Samotná příprava na hudební festival se nesla v poněkud dobrodružném duchu. Množství pravidelných pondělních zkoušek nám opravdu nedostačovalo, a proto bylo na místě obětovat zpěvu i mnoho hodin volného času. Zkoušky se staly takřka denním chlebem. Vzhledem k hojnému zastoupení sboristek a zejména faktu, že hlasivky jsou nástrojem opravdu vzácným a náchylným, se všichni málokdy sešli v plné síle. Nemluvě o vokálních seskupeních, která utvořily naše studentky z vlastního entusiasmu k hudbě, a věřte nebo ne, například takové noneto se bez devíti členů opravdu neobejde.

A jak to všechno proběhlo?  Bezmála čtyřhodinovou cestu autobusem do Kroměříže vyplnila většina spánkem, už jen z lásky k vlastnímu tělu, které mělo za úkol zvládnout hojně nabité pondělní odpoledne. Pro všechny zúčastněné pedagogické školy byla připravena zkušebna a prostor pro akustickou zkoušku v sále kroměřížské pedagogické školy.

Tři dny ve znamení umění, hudby a kulturních zážitků byly odstartovány velmi zajímavým dramatickým představením studentek kroměřížské pedagogické školy. Také zde poprvé zazněla povinná skladba Holka poctivá od skladatele Jana Nowaka, zkomponovaná speciálně pro tuto akci. Organizátoři uvedli symbol letošního ročníku – páva – ztělesňujícího štěstí, přepych a celistvost. Současně bylo rozvinuto sedm pavích per, která značila sedm soutěžních kategorií.

Přezdívka Hanácké Athény tomuto historickému městu opravdu lichotí. Fotogenická Kroměříž představuje opravdovou oázu kultury, především s prvky gotiky, renesance a baroka. Za účelem rozšíření obzorů z hudební oblasti si pro studenty organizátoři připravili bohatý program i ve večerních hodinách.

A nyní již k samotným úspěchům studentek naší pedagogické školy. V nejobsazenější kategorii muzikálový a popový sólový zpěv podaly neuvěřitelný pěvecký výkon hned dvě naše dívky, Ája Vacková (3.A) a  Eva Matějovská (4.A), kterým tímto děkujeme za dechberoucí (nejen) podívanou. Eva byla navíc oceněna stříbrným umístěním a ještě zvláštní cenou poroty za interpretaci autorské skladby.  Ve vícehlasech předvedlo naše sexteto (složené výhradně z druhaček) famózní výkon, za který bylo oceněno stříbrem. O trochu zkušenější noneto (mix zpěvaček ze tří ročníků) bylo dokonce zlaté!!! Při individuálních rozborech s porotci, které následovaly vždy po výkonech v každé z kategorií, porota velmi pozitivně hodnotila i sólo Sáry Veselé  (3.A) v lidové písničce.

Tou hlavní a nejsledovanější disciplínou bylo vystoupení pěveckých sborů jednotlivých škol. Povinnou skladbu i vlastní repertoár sbory odzpívaly před zaplněným sálem. Náš sbor AMABILE předvedl to nejlepší, na co se dva roky připravoval, a dlouho neutichající potlesk dal najevo, že se nám to opravdu povedlo. Samotné vyhlášení pořadí jednotlivých sborů nás čekalo až na závěrečném slavnostním galavečeru. Na něm byla prezentována ta nejlepší vystoupení napříč kategoriemi, která doporučila porota. Se sólovou písničkou vystoupila Eva Matějovská a samozřejmě nechyběl ani náš sbor AMABILE. Ten na žádost poroty interpretoval píseň Love Yourself od Justina Biebera. Až v samém závěru galavečera přišlo na řadu vyhlášení výsledků. Napětí v sále by se dalo krájet. Obrovská radost, slzy štěstí a euforický křik – to vše bezprostředně následovalo po oznámení absolutního vítěze v kategorii pěveckých sborů – AMABILE z Nové Paky!!!

Úspěch Amabilek byl okořeněn i zvláštní cenou poroty za vynikající doprovod naší korepetitorce Monice Chmelařové a další zvláštní cenou poroty Evě Matějovské za sólový výkon ve skladbě B. Brittena „Balulalow“. Lahvičkou slivovice byl odměněn i Patrik Erlebach (2.A)  za klavírní doprovod našeho stříbrného sexteta.

Své hlasové hudební dovednosti předvedli na Hudebním festivalu v Kroměříži zástupci celkem 16 pedagogických škol celé republiky, aktivně se jej zúčastnilo na čtyři sta soutěžících. Děkujeme především naší sbormistryni Mgr. Aleně Matějovské, pod jejíž taktovkou dívčí sbor AMABILE dokázal, že ve své kategorii patří mezi nejlepší v republice.

Závěrem lze konstatovat, že letošní ročník se vzhledem k počtu nasbíraných ocenění (4 medailová umístění a 3 zvláštní ceny poroty) do historie naší školy zapsal jako nejúspěšnější.

 

                                                                                                                                    Lucie Herberová, 2.A SOŠPg


Comments